Aké sú hlavné výhody CBD? Zmierňuje bolesť a úzkosť
Produkty CBD sú obľúbené pre svoju vysokú účinnosť bez omamných účinkov. Znižujú bolesť, zmierňujú úzkosť alebo pomáhajú pri poruchách spánku.
Veľmi žiadaným suplementom na poli športovej výživy je kĺbová výživa celkom určite. Čo od takého výživového doplnku máme vlastne čakať a aké zložky sú typické?
V základe sa väčšinou zloženie kĺbových výživ príliš nelíši a nájdeme tak v nich obsiahnuté najmä klasické trio. Glukozamín, chondroitín a MSM. Okrem toho je možné využiť aj ďalšie, spravidla nákladnejšie látky, ako sú najrôznejšie typy kolagénov, prípadne ďalšie prísady.
MSM čiže metylsulfonylmetán je zložka, ktorá je veľmi často predávaná samostatne. Najmä z dôvodu, že zo všetkých zúčastnených slúži na regeneráciu pri akútnych stavoch. Má totiž protizápalové vlastnosti. Všeobecne je MSM považovaný za bohatý zdroji síry, ktorá je dôležitou časťou kĺbových spojení. Okrem účinku na kĺby má ešte ďalšie, menej známe benefity. Menovať môžeme ochranu kože – vďaka jeho vlastnostiam ako antioxidantu. Ale slúžiť môže aj proti bolesti svalov na druhý deň po tréningu, ktorú všetci dobre poznáme.
Prečítajte si tiež o doplňovaní ďalších mikroživín.
Glukozamín napomáha pri ochrane kĺbov – najmä mechanizmom ochrany kolagénu, pretože znižuje rýchlosť jeho degradácie v kĺboch. Glukozamín štandardne nachádzame v suplementoch v dvoch formách. A to ako hydrochlorid alebo sulfát. Odporúčanie hovorí jasne v prospech sulfátu. Čo do účinnosti, opäť vďaka obsiahnutej síre, ktorá je pre kĺby nevyhnutne dôležitá. Dobrá kĺbová výživa by teda nemala obsahovať glukozamín hydrochlorid.
Aj keď je chondroitín štandardnou súčasťou kĺbových výživ, býva jeho účinnosť v posledných rokoch spochybňovaná. Ukazuje sa, že staršie štúdie neboli zrovna vydarene dizajnované. A tie novšie jeho účinok takmer vyvracajú. Na druhú stranu subjektívne pocity mnohých užívateľov hovoria opačne. Napomáhať by mal najmä hydratáciou kĺbových spojení a synergicky by mal pracovať najmä s glukozamínmi.
Kolagénov je na poli výživy veľké množstvo a aj keď väčšina z nich zdieľa podobnosť účinkov, tak každý typ má svoje špecifiká – napríklad v dávkovaní. Všeobecne sa v produktoch najviac vyskytuje kolagén I. a II. typu. Kolagén napomáha novej tvorbe osteoblastov, čo sú bunky produkujúce kostné matrixy. Tiež je schopný navodzovať toleranciu imunitného systému ku kolagénovým štruktúram, čím prispieva k ich dlhšej životnosti.
Kĺbová výživa môže byť aspoň podporou liečby pre mnoho kĺbových problémov. Ale jej najdôležitejšie uplatnenie je v rámci prevencie. Ak tedy plánujete na konkrétne obdobie napríklad vyššiu intenzitu či frekvenciu tréningových jednotiek, rozhodne je na mieste uvažovať o niektorej z výživ. Typickým príkladom sú študenti cez letné prázdniny, keď ich mnoho začína trénovať častejšie a tvrdšie. Jednoducho preto, že je viac času. V tomto prípade je taká prevencia určite na mieste a môžete z nej jedine ťažiť. Jedným z najdôležitejších faktorov kĺbových výživ je nutnosť skutočne dlhodobej a poctivej suplementácie. Nie nadarmo má väčšina kĺbových výživ v jednom balení veľké množstvo dávok. Pre optimálny účinok zaraďujte dôsledne každý deň, ak možno v podobný čas dostatočnú dávku. Pojem dlhodobo v tomto zmysle znamená aspoň 2 mesiace. Kĺbové štruktúry sú všeobecne vzaté horšie vyživované a pre požadovaný účinok je nutný zodpovedný prístup. Obmedzenie z druhej strany „ako dlho zaraďovať“ nie je, ale viac než 4 mesiace nie sú potrebné. Dajte si pár mesiacov pauzu a potom môžete kĺbovú výživu zaradiť znova.
Kĺbové výživy patria určite k výživovým doplnkom, ktorých účinok sa v dlhodobej miere prejaví. Je len na vás, či zvolíte tabletkovú či sypkú formu. Trendom je používať instantizované formy suplementov, kĺbové výživy nevynímajúc. Tiež home message, čo sa kĺbových výživ týka, je rozhodne dlhodobá a pravidelná suplementácia a dostatočné dávkovanie. Zabudnite na kamzíky z lekární a kúpte si výživu, ktorá skutočne funguje.